Forum Honda NTV Strona Główna Forum Honda NTV
Najlepsze forum o NTV / NT Deauville w Polsce

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przezimowanie motoru
Autor Wiadomość
piguła 

Wiek: 46
Dołączył: 11 Paź 2010
Posty: 38
Skąd: LUBACZóW
Wysłany: Sob Paź 16, 2010 19:44   Przezimowanie motoru

WITAM WSZYSTKICH .Może podzielicie się ze mną swoim doświadczeniem co do zimowania motocykla .Sezon sie już prawie kończy , za niedługo trzeba będzie wstawić motor na dobre do garażu i czekać z niecierpliwością na nadejście wiosny , dziewczyny poczują ciepło ubiorą miniówy i zamiast podziwiać wegetację roślinną budząca się do życia i nie tylko ...:) będę tracił cenny czas na odpalenie , rozbieranie (to akurat zły przykład bo chyba każdy lubi rozbierać) i główkowanie co się stało,co było nie tak .Trochę poczytałem na ten temat, popytałem i teraz sam nie wiem czy; tankować bak do pełna ,wypuszczać paliwo z gażników ,czy klamka sprzęgła ma być wciśnięta i przy pomocy opaski zaciskowej zaciśnięta do kierownicy , pozostawić moto na najwyższym biegu i od czasu do czasu obracać kołem na sucho ,żeby go przesmarować .Słyszałem też ,że lepiej nic nie robić tylko w miarę możliwości przepalać go od czasu do czasu.Czy macie jakiś pewny sprawdzony sposób ,jakiś złoty środek aby wszystko było z motorem ok...Z góry dziękuje za podpowiedzi pozdrawiam (piguła)
_________________

 
 
SzrotRider 
Pan European ST1300

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 491
Skąd: Olsztyn/Nadarzyn
Wysłany: Sob Paź 16, 2010 19:54   

Nie zwracam uwagi na kolejność wykonywania czynności. Uzupełnijcie jak o czymś zapomnę.

1. Centralna podstawka, jakaś podpórka i oba koła w górę, żeby nie stały na ziemi.
2. Bak do pełna.
3. Nie przepalać w trakcie zimy.
4. Odłączyć akumulator i przenieść do ciepłego.
5. Wyczyścić motocykl, nasmarować co trzeba, natłuścić (np. klemy).
6. Założyć foliowy worek na końcówkę tłumika i zacisnąć gumką recepturką.
7. Przykryć pokrowcem motocykl (najlepiej takim oddychającym).

Nie zostawiaj wciśniętej klamki sprzęgła (zbytnio obciąża linkę).
 
 
Borys 
Premium User
mistrz OBI


Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 2193
Skąd: spod Wrocławia
Wysłany: Sob Paź 16, 2010 21:10   

A ja dla odmiany z pierwszym śniegiem wstawię swoją NTV do mojego pokoju :| . Wszystko dlatego, że mam nieogrzewany garaż, więc w mrozy tam nie porobię. Planuję zrobić przy mojej niuni kilka pierdółek, żeby na wiosnę nie zawracać sobie nimi głowy :)
Z tym nieodpalaniem to tyle teorii ilu teoretyzujących chyba, sam nie wiem którą wybrać. Prawdą jest, że nie ma sensu odpalać, bo nasmarować można kręcąc kołem na biegu. Z drugiej strony odpalenie, porządne zagrzanie połączone z wykręceniem kilku kółek na śniegu pod domem chyba naszemu pieszczochowi nie zaszkodzi :)
Jeśli moto ma stać przez kilka miechów nieruszane, rzeczywiście warto zadbać, żeby opony się nie odgniotły jednostronnie, dlatego warto moto podeprzeć, aby koła wisiały w powietrzu.
Ale o tych sprawach, jak i o zadbaniu o akumulator już było na forum wielokrotnie wałkowane..
_________________
'20 T700 Tenere, '08 WR250R, '60 AWO Sport
ex '95 NTV 650 "Honoratka", '94 R1100GS "Balbinka-Motokura", '01 LC4 ADV "Bocian-Łamikat", '12 690 Enduro
 
 
Killu 
Tyle go widzieli...


Pomógł: 50 razy
Wiek: 36
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 5241
Skąd: Opole
Wysłany: Sob Paź 16, 2010 21:49   

Gdzieś kiedyś był już o tym temat... Warto skorzystać z opcji szukaj, bo napłodziliśmy tam chyba kilka stron. Ale Szrotrider na pewno esencję już spisał.
_________________
Pucuś
 
 
tomeczek151 
Beemiarz


Pomógł: 15 razy
Wiek: 34
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 810
Skąd: opole
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 00:52   

JA bym tylko dodał że warto spuścić paliwo z gaźników :)
 
 
grzegrzol 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 396
Skąd: LONDON
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 01:17   

A po co?
 
 
SzrotRider 
Pan European ST1300

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 491
Skąd: Olsztyn/Nadarzyn
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 01:20   

Kwestia dyskusyjna, jak przepalanie motoru. Ja nie spuszczam benzyny z gaźników i póki co nie mam z tego powodu problemów.
 
 
Fidel 
Premium User


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 424
Skąd: Gniezno
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 10:04   

Ja paliwa z gaźników nie spuszczam. Wole żeby coś tam w nich było przez zimę :D Dopiero wiosną przy odpaleniu spuszczam to co było w gaźnikach i zalewam świeżym.
_________________
Honda NTV '93r. ---> Cagiva Raptor 650 '06 WLKP
-------------------------------------
Kto chce - znajdzie sposób.
Kto nie chce - znajdzie powód.
 
 
sgtcop13 
Premium User


Pomógł: 15 razy
Wiek: 56
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 1778
Skąd: Tarnów
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 11:03   

Jak można nie posłuchać dźwięku naszej V-ki przez całą zimę? Wtedy depresja albo alkoholizm gwarantowane :grin:

Moje szczęście zimuje w piwnicy domu. Temperatura tam zawsze jest na "plusie". Co dwa tygodnie sprawdzam /ewentualnie doładowuje aku/. Podłączam specjalnego węża do wypierdu, aby spaliny puścić nim na zewnątrz i ...odpalam moto. Moto sobie chodzi z 15 minut, a ja ciesze ucho muzyką silnika wypijając w międzyczasie ze dwa baniaki :smile:
Moto chodzi, aż się włączy i wyłączy wiatrak chłodnicy. Nie wiem czy moja taktyka jest właściwa, ale jestem jej zwolennikiem i na wiosnę nie ma żadnych problemów z odpaleniem itp. Oczywiście koła odciążone maksymalnie.
Pozdrawiam
_________________
Oświadczam, że moje opinie są nieprzemyślane i subiektywne. Ponadto w każdej chwili mogę je diametralnie zmienić lub się ich wyprzeć.........
była NTV 650 "93, BMW F650 ST "99, Yamaha FZ6 "04, jest znów NTV 650 "93
 
 
cinek 
Premium User


Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 450
Skąd: Kotlin
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 12:37   

Ja w poprzednią zimę odpaliłem tylko raz, bo już nie mogłem wytrzymać bez posłuchania silnika. Koła oczywiście w powietrzu, tłumik zatkany, motocykl przykryty pokrowcem, akumulator w domu w szafie raz po raz doładowywany. Paliwa z gaźników nie spuszczałem.
Sprzęgła nie ma co wciskać, bo cierpi linka, to miało cel w starych motocyklach, gdzie tarcze sprzęgłowe były korkowe, które się wygniatały. Przed pierwsza przejażdżką należy sprzęgło "odkleić" przez wrzucenie biegu i przepchnięciu motocykla na wciśniętym sprzęgle.
Oczywiście przed rozpoczęciem zimowania motocykl należy starannie umyć.
 
 
Killu 
Tyle go widzieli...


Pomógł: 50 razy
Wiek: 36
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 5241
Skąd: Opole
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 12:49   

Jak przez zimę odpala się motocykl, to dobrze jest, żeby silnik popracował pod obciążeniem... Czyli tył w górę, zapiąć kilka biegów i takie tam. Niech koło troszeczkę się pokręci. I tak, jak piszesz - zagrzać aż do włączenia się wentylatora.
_________________
Pucuś
 
 
grzegrzol 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 396
Skąd: LONDON
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 14:08   

Fajnie mi się to czyta mając na uwadze, że moje moto cały rok mieszka pod chmurką. W zeszłym roku zimowałem go przez 5 dni bo angolom zabrakło soli i przejezdne były tylko główne drogi. Oczywiście nie wykonałem żadnych z powyższych czynności oprócz odpalania moto raz dziennie co by aku nie zasłabło.
 
 
ARTURO 
Premium User


Pomógł: 16 razy
Wiek: 58
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 674
Skąd: Wilkowyja
Wysłany: Nie Paź 17, 2010 16:53   

Ja tylko wypucuję , postawię na dywanie w garażu :razz: , wyciągnę akumulator i okryję kocykiem , żeby jej ciepło było i nic więcej , czekam do wiosny . Resztę przed sezonem , zimno w garażu , chyba , że bym wjechał do pokoju tak jak Borys :roll:


Podobno dobrze jest i warto oczyścić tłoczki zacisków hamulcowych
Aaa jeszcze jedno trzeba nasmarować łańcuch :mrgreen:




Żżaarrrtowałemmm :razz:
 
 
Miramar 
Premium User


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 98
Skąd: Zamość
Wysłany: Pon Paź 18, 2010 17:18   

A ja z kurnika zrobiłem garaż, jeszcze tylko wstawię szerszą futrynę i drzwi i mogę wstawiać na zimę :lol:
_________________
NTV 650 91r.
 
 
grzegrzol 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 396
Skąd: LONDON
Wysłany: Wto Paź 19, 2010 12:28   

Tylko dobrze obłóż go kurami co by nie zmarzł :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12