Forum Honda NTV Strona Główna Forum Honda NTV
Najlepsze forum o NTV / NT Deauville w Polsce

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wypadek motocyklisty w okolicach Łukowa
Autor Wiadomość
PSzydlowski 
(Piotrek)


Pomógł: 25 razy
Wiek: 61
Dołączył: 21 Paź 2015
Posty: 759
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 09:39   

markali napisał/a:
Myślę o jeszcze jedna sprawie - odpowiedzialność, odszkodowanie po zdarzeniu drogowym kiedy ktoś jedzie na dlr bez homologacji i wg zeznań innego uczestnika oślepił go. Co wy na to?


W tym wypadku prawo stanie raczej po stronie oślepionego choć przyznaję, że nie słyszałem o takiej sytuacji (dotyczy motocykla). Oczywiście kupować rzeczy homologowane dla świętego spokoju :)
_________________
PJS

Były motocykl ... jest wynalazek :)
Aprilia Mana 850
 
 
Kobrzak 
Piotrek


Pomógł: 49 razy
Wiek: 33
Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 2320
Skąd: Tłuszcz
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 10:21   

Dlatego ja ma światła skierowane w dół, plus jeszcze zaślepki zasłaniające połowe halogenu, żeby właśnie nikt mi nie powiedział, że go oślepiłem. To są raczej dodatkowe dwa punkty, które poprawiają widoczność. Bo mocno drogi to one nie doświetlają.
_________________
https://www.youtube.com/c...3qMLMdnopW0iiWQ

https://www.instagram.com/piotr_harison/

NT650V Devi 1999 > NT700 2008 Wiśnia > Triumph Tiger 955i 2004 > Triumph Tiger 955i 2005
 
 
konrad1f 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2015
Posty: 127
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 11:20   

markali napisał/a:
Nie ma chyba przepisów określających jak montować dlr na motocyklach.
Znalazłem oficjalną odpowiedź KGP:

"Niemniej jednak, informuję, że załącznik nr 6 paragraf 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, w polu dotyczącym świateł do jazdy
dziennej w kontekście motocykli znajduje się znak "-", co oznacza, że ustawodawca nie przewidział tego typu świateł i nie określił
ich warunków montażu dla motocykli
.
Należy podkreślić, że właściwym do oceny stanu technicznego i wyposażenia pojazdu jest wykwalifikowany diagnosta ze stacji kontroli pojazdów."



co do wytłuszczonego stwierdzenia to mógłbym się zgodzić tylko z brakiem określenia warunków montażu a nie z tezą, że ustawodawca nie przewidział w ogóle tego typu świateł w motocyklu
gdyby tak było to w §12.3.7) rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów musiałby widnieć zapis "z wyjątkiem motocykli"

i uwaga panowie - nie ma czegoś takiego jak światła przeciwmgielne ;)
_________________
TRENINGI / SZKOLENIA / EVENTY MOTOCYKLOWE
 
 
markali 
markali


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 16 Paź 2011
Posty: 163
Skąd: Opole/Prószków
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 11:56   

konrad1f napisał/a:

i uwaga panowie - nie ma czegoś takiego jak światła przeciwmgielne ;)


:mrgreen: przeciwmgłowe oczywiście :mrgreen:

[ Dodano: Pią Paź 21, 2016 13:15 ]
Jeszcze wkleję link do załącznika nr 6:
http://www.stacja.com.pl/...0262/0262_6.htm
_________________
DL650XAL7
 
 
tomaszk 
700VA Travel

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 44
Skąd: Mikołów
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 12:31   

konrad1f napisał/a:
markali napisał/a:
Nie ma chyba przepisów określających jak montować dlr na motocyklach.
Znalazłem oficjalną odpowiedź KGP:

"Niemniej jednak, informuję, że załącznik nr 6 paragraf 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, w polu dotyczącym świateł do jazdy
dziennej w kontekście motocykli znajduje się znak "-", co oznacza, że ustawodawca nie przewidział tego typu świateł i nie określił
ich warunków montażu dla motocykli
.
Należy podkreślić, że właściwym do oceny stanu technicznego i wyposażenia pojazdu jest wykwalifikowany diagnosta ze stacji kontroli pojazdów."



co do wytłuszczonego stwierdzenia to mógłbym się zgodzić tylko z brakiem określenia warunków montażu a nie z tezą, że ustawodawca nie przewidział w ogóle tego typu świateł w motocyklu
gdyby tak było to w §12.3.7) rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów musiałby widnieć zapis "z wyjątkiem motocykli"

i uwaga panowie - nie ma czegoś takiego jak światła przeciwmgielne ;)


Zgadza się - powinno być przeciwmgłowe.

W warunkach nie musi widnieć zapis "z wyjątkiem motocykli" - jest po prostu brak wytycznych (wyższość przepisu szczegółowego nad ogólnym).
Nowe rozporządzenie jak najbardziej dopuszcza możliwość montażu DRL-i w motocyklach w ilości 1 a nawet 2 szt. Niestety w warunkach technicznych wciąż jest "-", więc legalnie dołożyć świateł dziennych do motocykla nie można.
Fakt, używamy chińskich światełek i tolerują to zarówno policjanci jak i diagności. Moim zdaniem wynika to tylko i wyłącznie z niskiego poziomu ich wiedzy.
 
 
markali 
markali


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 16 Paź 2011
Posty: 163
Skąd: Opole/Prószków
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 12:45   

tomaszk napisał/a:

Fakt, używamy chińskich światełek i tolerują to zarówno policjanci jak i diagności. Moim zdaniem wynika to tylko i wyłącznie z niskiego poziomu ich wiedzy.


Bzdura. Są tacy f-sze policji którzy kodeksy i rozporządzenia znają na pamięć. Pisałem już co może być powodem tego że nie zatrzymują dowodów. Sam je znam, przytaczam ale za dodatkowe oświetlenie motocykla nie zatrzymałem nigdy dowodu. Powód jest prosty: nigdy takiego nie widziałem na służbie ani tym bardziej nie kontrolowałem!
_________________
DL650XAL7
 
 
Kobrzak 
Piotrek


Pomógł: 49 razy
Wiek: 33
Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 2320
Skąd: Tłuszcz
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 13:02   

Dlatego ja do tygrysa nie założę żadnych halogenów tylko diody z bikevis'a. Nie oślepiają, dają dwa dodatkowe małe punkty oświetleniowe, nie walą po oczach w ogóle, nie są tak drogie jak halogeny z homologacją a dają radę i poprawiają widoczność.

Nie wiem jak u nich tylko z homologacją ale na zagranicznych forach nie ma żadnych wzmianek o ich nielegalnośći czy ew karalności ich posiadanie
_________________
https://www.youtube.com/c...3qMLMdnopW0iiWQ

https://www.instagram.com/piotr_harison/

NT650V Devi 1999 > NT700 2008 Wiśnia > Triumph Tiger 955i 2004 > Triumph Tiger 955i 2005
 
 
ambikombiwar 

Dołączył: 28 Lip 2015
Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 13:33   

napisze tylko, ze bez wzgledu na homologacje lub jej brak jezeli wozicie ze soba odpisy notarialne dokumentow to raczej nikt wam nic nie zabierze. ;)
 
 
tomaszk 
700VA Travel

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 44
Skąd: Mikołów
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 13:37   

markali napisał/a:
tomaszk napisał/a:

Fakt, używamy chińskich światełek i tolerują to zarówno policjanci jak i diagności. Moim zdaniem wynika to tylko i wyłącznie z niskiego poziomu ich wiedzy.


Bzdura. Są tacy f-sze policji którzy kodeksy i rozporządzenia znają na pamięć. Pisałem już co może być powodem tego że nie zatrzymują dowodów. Sam je znam, przytaczam ale za dodatkowe oświetlenie motocykla nie zatrzymałem nigdy dowodu. Powód jest prosty: nigdy takiego nie widziałem na służbie ani tym bardziej nie kontrolowałem!


.... jesteś policjantem i przytaczasz nieaktualne przepisy? Nieładnie, oj nieładnie. Nigdy nie spotkałeś się z motocyklem, który ma oświetlenie niezgodne z "Warunkami technicznymi"?
Proponuję doczytać: rozporządzenie 858 z dnia 15 czerwca 2016. Pewnie niektórzy (ba, może nawet większość!) panowie i panie to znają, niektórzy wiedzą gdzie szukać. Są też tacy, którzy mają radio i nie wstydzą zapytać swojego 00 o pomoc ;)

Miłego dnia!
 
 
markali 
markali


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 16 Paź 2011
Posty: 163
Skąd: Opole/Prószków
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 14:20   

Byłem i kiedy jeszcze pracowałem - kilka dobrych lat temu znałem obowiązujące przepisy. Wielu innych f-szy pracujących na drodze również. Napisałem to w kontekście znajomości przepisów w trakcie kontroli motocykla.
Odnośnie przepisów oczywiście przyznaję Tobie rację. Kilka miesięcy za szybko zleciało. Niestety.
Również miłego dnia życzę!

A dlaczego nie napotkałem motocykla z niezgodnym z warunkami oświetleniem? Przez nieznajomość przepisów? :mrgreen: :mrgreen: Nie!!! Napisałem przeca dlaczego!
_________________
DL650XAL7
 
 
grad74 
Grzegorz


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 18 Paź 2016
Posty: 395
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 21:25   

lońka napisał/a:
Wszystkiego się nie przewidzi.Mam zawsze dylemat , czy zabierać w dalszą trasę żonę.Nie daj boże jak jakiś dzwon to najwyżej sam ucierpię!


Dlatego ja i moja żona jeździmy każde na swoim moto. To była decyzja mojej żony że robi prawko i chce swoją kobyłę po tym jak urodził nam się synek .

boskijolo napisał/a:
PSzydlowski napisał/a:
Na zimę planuje przeróbkę tylnego kufra. Mam w planie założyć dodatkowe światła (zdublowane). Halogeny w planie może też w zimie. Zobaczymy.


Ja tak samo, plan jest taki żeby na kufrze umiejscowić stop i kierunki...

A z innej beczki to zawsze się zastanawiałem jaki sens kamizelek jak masz z tyłu za sobą kufer centralny wielkości stodoły...
.

Jest sens, o ile "odeblaski" są namalowane na wyskokości skrzydeł a nie nerek. A światełko pozycji i stopu na qferq mam i polecam, z resztą tak samo jak przednie haogeny, nawet takie z alledrogo: http://allegro.pl/lampa-r...5008189147.html . Mam i używam w wersji Flood (dobrze doświetlają pobocze - widac wszystkie dziki i sarny ) i polecam.
A swoją drogą aż szkoda jak się czyta takie "newsy: :( .
 
 
lońka 
Wiek 52


Dołączył: 15 Sie 2016
Posty: 15
Skąd: łódzkie
Wysłany: Nie Paź 23, 2016 11:47   

grad74 napisał/a:
Dlatego ja i moja żona jeździmy każde na swoim moto. To była decyzja mojej żony że robi prawko i chce swoją kobyłę po tym jak urodził nam się synek .
n

Niestety moja żona raczej nie ma predyspozycji do jazdy samej na moto.Choć jak to mówią ,wszystkiego można się nauczyć!
 
 
konrad1f 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2015
Posty: 127
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 24, 2016 00:31   

tomaszk napisał/a:


W warunkach nie musi widnieć zapis "z wyjątkiem motocykli" - jest po prostu brak wytycznych (wyższość przepisu szczegółowego nad ogólnym).
Nowe rozporządzenie jak najbardziej dopuszcza możliwość montażu DRL-i w motocyklach w ilości 1 a nawet 2 szt. Niestety w warunkach technicznych wciąż jest "-", więc legalnie dołożyć świateł dziennych do motocykla nie można. .


na logikę brak wytycznych oznacza dowolność
poza tym wg. Twojej tezy nowoczesne motocykle fabrycznie posiadające światła do jazdy dziennej nie powinny zostać dopuszczone do ruchu
_________________
TRENINGI / SZKOLENIA / EVENTY MOTOCYKLOWE
 
 
markali 
markali


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 16 Paź 2011
Posty: 163
Skąd: Opole/Prószków
Wysłany: Pon Paź 24, 2016 09:04   

Cytat:
Cytat:
Nowe rozporządzenie jak najbardziej dopuszcza możliwość montażu DRL-i w motocyklach w ilości 1 a nawet 2 szt. Niestety w warunkach technicznych wciąż jest "-", więc legalnie dołożyć świateł dziennych do motocykla nie można

Bez sensu moim zdaniem by to było! :mrgreen:
Przecież w nowym zarządzeniu które mi podałeś (z 2016r - czytałeś?) nie ma już "-" przy rubryce motocykl i chyba trzeba ten znak zostawić w spokoju.
Odnośnie świateł zewn. dla motocykla jest tam jak byk dla motocykla o warunkach zamocowania świateł dziennych:
ilość: 1-2, poz. 9- wzajemna odległość nie może być mniejsza niż 600mm, poz. 10- 250-1500mm (dot. wysokości zamocowania) i inne odnośnie np. włączania.
Jak coś źle wypatrzyłem to prostujcie. Ja się nie obrażę :mrgreen: Czegoś się nauczę.
Sytuacja ma być jasna i klarowna.

[ Dodano: Pon Paź 24, 2016 12:35 ]
Pod poz. 9 i zapisie o min. 600mm jest jeszcze cyferka 7 której na małym tablecie nie widziałem a pod 7 zapis - jeśli szerokość pojazdu jest mniejsza niż 1300mm odległość może być zmniejszona do 400mm.

[ Dodano: Pon Paź 24, 2016 12:43 ]
Pisałem "dla motocykla" biorąc pod uwagę że to pojazd samochodowy - to tak żeby mnie nikt za słowo nie łapał.
_________________
DL650XAL7
 
 
oldmotory 
Centrowanie kół


Pomógł: 46 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 804
Skąd: Siedlec / Wolsztyn
Wysłany: Nie Kwi 22, 2018 09:13   

Postanowiłem nie zakładać nowego wątku.
Ktoś z naszych :cry: :cry: :cry:
http://wielkopolskamagazy...a-do-szpitala/#
_________________
Gdy zakładam kask... Zaczynam patrzeć inaczej na świat
RENOWACJA, CENTROWANIE KóŁ (SPECJALNOŚć, KOŁA BMW GS!), - FACEBOOK "OLDMOTORY" - ZAPRASZAM!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13