Forum Honda NTV

Problemy techniczne - luz na tylnym kole Devi '98

mayor92 - Sro Kwi 11, 2012 09:47
: Temat postu: luz na tylnym kole Devi '98
Witam.

Widziałem, że gdzieś się przewinął już temat luzu ale Hondy ntv. Jeżeli źle to przepraszam. Chcialem zapytać jaki powinien być luz na tylnym kole? Jeżeli również ok 1/2cm to co w przypadku jeśli jest znacznie większy? Co to oznacza, co z tym robić itd?
Przy zakupie moto dostałem rachunek na wymianę wszystkich płynów, łącznie z olejem do kardana więc nawet tam nie zaglądałem. Dzisiaj to zrobię i zmierzę dokładnie ten luz. Ale na pewno jest większy...
Doradźcie coś proszę.

Pozdrawiam
Killu - Sro Kwi 11, 2012 11:29
:
Jeżeli piszesz o deauville, to tam są jeszcze gumy zabieraka. warto je sprawdzić.
grzegrzol - Sro Kwi 11, 2012 12:24
:
Jak pisze Killu to najprawdopodobniej gumy, ale jak będziesz zdejmował koło to sprawdź jeszcze wielowypust zabieraka może oba elementy są zużyte. Moja devi miała najechane prawie 200 tys km i wielowypust już był mocno zmęczony.
mayor92 - Sro Kwi 11, 2012 12:45
:
Nie bardzo się na tym znam. Chodzi o gumy i zabierak wewnątrz wału tak? trzeba go rozebrać a nie tylko ściągnąć koło? Orientujecie się może jaki jest koszt tych części? Można to samemu zrobić czy lepiej dać to mechanikowi?
mczmok - Sro Kwi 11, 2012 13:07
:
mayor92,
Mowimy o luzie wzdlużnym czy poprzecznym?
grzegrzol - Sro Kwi 11, 2012 18:12
:
Jeżeli koło lata na boki to pomienić trzeba łożyska, jeżeli mówimy o luzie przód - tył przy obracaniu się koła to do sprawdzenia zabierak. Zabierak wyjmiesz po zdjęciu koła ( głównej przekładni nie trzeba ruszać). Wciśnięty jest on w gumy w piaście koła a jego wielowypust wchodzi w przekładnie główną.
mayor92 - Sro Kwi 11, 2012 21:32
:
Chodzi o luz przy obracaniu koła przód tył. Wynosi ok 5cm...
I jeżeli postawie moto na centralce i zapnę jedynkę, to słychać stukanie z wału. Tylko takie dość głośne. Jak na mój gust, dochodzące z okolicy bliżej silnika niż koła. Stuki można wyczuć ręką na wale... Co to może być? :(
mczmok - Sro Kwi 11, 2012 22:41
:
mayor92,
Pewien luz musi być na kole ponieważ składają się na niego wszelkie luzy między zębne, wieloklinów, itp.
W moim moto również gdy intensywnie ruszam kołem przód-tył słychać stuki - bo wały tak mają.
Nie mam jak zmierzyć w swoim moto bo zmieniam oponę ale luz też jest i to w cm a nie milimetrach -ale jaki - mogę sprawdzić w przyszłym tygodniu.
Chyba że ktoś ma możliwość wcześniej?
Polarek - Sro Kwi 11, 2012 23:01
:
Ja mam okolo 2 cm luzu, moze nieco wiecej - i tak ma byc. Widzialem takie, ktore mialy 10 cm luzu - to juz przegiecie. Wtedy przede wszystkim trzeba sprawdzic, czy są jeszcze guny zabieraka - nie ma sensu szukac na poczatek czegos innego.
Swoja droga ciekawy jestem, czy jest konieczna wymiana no nowki sztuki, czy mozna podlazyc paski z twardej gumy , hmmm
mczmok - Czw Kwi 12, 2012 08:40
:
Polarek napisał/a:
czy mozna podlazyc paski z twardej gumy , hmmm

Jeżeli uda się odpowiednio wypełnić ubytki to czemu nie? Chodzi przecież o wykasowanie luzu - pytanie jak długo wytrzyma taka "plomba".
Polarek - Czw Kwi 12, 2012 08:45
:
Hmm, niektore plomby sa wieczne :) Musze przy okazji zobaczyc jak to jest u mnie w kole
mczmok - Czw Kwi 12, 2012 09:17
:
mayor92,
Z tego co pamiętam z serwisówki to mogą wystąpić luzy na końcach wału tz. zębatki zdawczej silnika oraz koła talerzowego, szczególnie po duzym przebiegu motocykla. Luzy te można kasować odpowiednimi śrubami (są nietypowe) poszukaj w manualu.
mayor92 - Czw Kwi 12, 2012 09:34
:
mczmok
o chodzi z tymi śrubami? W jaki sposób można skasować ten luz? Jestem dość świeży w tych sprawach i nie bardzo rozumiem o czym mówisz. W haynesie nie znalazlem nic o śrubach..
Kurdę, Częstochowa tuż tuż a tu takie rzeczy się dzieją :(
mczmok - Czw Kwi 12, 2012 11:46
:
mayor92,
Nie umiem Ci określić jaki może być dopuszczalny luz koła... Może te 5 cm jeszcze jest ok :idea:

Prawdopodobnie musisz przejżeć całoć począwszy od od gum, pożniej wilekoklinu zabieraka.
Jako następęppne w kolece są przekładnie zębatki zdawczej silnika i koła talerzowego.
W obu tych miejscach przekładnie są pod kątem 90 o - w których istnieje możliwość regulacji obu przekładni polegające na przybliżaniu lub oddalaniu kół. W manualu rysunki rozdział 12-23 do 12-27 pokazuje Ci mechanizm oraz nakrętki regulacyjno-kontrujące tych przekładni.

Myślę że całkowity luz to wypadkowa wszystkich luzów jak pisze Polarek niektórzy jeżdzą do 10 cm ....
Gdy nie będziesz jeździł zbyt gwałtowinie (mam na myśli szarpanie w układzi) to myślę że sezon spokojnie polatasz.
mayor92 - Czw Kwi 12, 2012 15:44
:
Czyli nie ruszać tego teraz, można jeździć i zająć się tym przez zimę tak?
walus - Czw Kwi 12, 2012 15:53
:
Witam u mojej NTV '93 luz jest około 1 cm . :wink:
haidi - Czw Kwi 12, 2012 15:59
:
mayor92, podjedź sobie do mechanika i poproś, żeby Ci to ocenił, na pewno Cię nie skasuje za to. Jeśli boisz się, że może Cię zbajerować to uderz do Katowic do Boostera albo do Tomek Motor.
mayor92 - Czw Kwi 12, 2012 22:43
:
No tak chyba zrobię. A może ktoś zna jakiegoś fachowca np w Gliwicach albo okolicach? Wiem, że do Katowic niedaleko ale może akurat będzie gdzieś pod nosem :)
Polarek - Czw Kwi 12, 2012 22:48
:
Zabrze, motohybrid, ul. Stalmacha
mayor92 - Czw Kwi 12, 2012 22:55
:
Nie wiedziałem, że mają tam serwis. Ale w sklepie, ludzie faktycznie znający się na rzeczy, doradzą dobrze a nie tylko żeby wcisnąć jak najdroższe rzeczy.
Dzięki :)
mczmok - Wto Kwi 17, 2012 23:20
:
U mnie jest 3,5 cm mierzone na zewnarz felgi
mayor92 - Wto Kwi 17, 2012 23:45
:
Ja mierzyłem na oponie. Zapomniałem o tym napisać...
Byłem w zabrzu w serwisie, koleś się przejechał, poogladal moto itd i stwierdził, że wszystko działa jak powinno. Więc spoko ;)
mczmok - Sro Kwi 18, 2012 09:24
:
walus napisał/a:
Witam u mojej NTV '93 luz jest około 1 cm .

Może w NTV coś jest inaczej ustawione ale było coś robione z luzem.
Napewno masz większy przebieg jak mayor92 i aj to logiczne że luz powinien być conajmniej taki sam...
walus - Sro Kwi 18, 2012 11:17
:
I ja mierzyłem na oponie . :wink:
goliat - Czw Kwi 19, 2012 21:00
:
U mnie na oponie wychodzi 3,5-4 cm
Polarek - Czw Kwi 19, 2012 22:04
:
Mysle, ze nie masz sie czym przejmowac. Nic niedobrego sie nie stanie, nie rozleci sie , nie zniszczy. Wiadomo,ze na poaczarku czlowiek sie trzesie nad wszystkim, ale kardan jest prawie nie do zabicia. Taki luz jak masz to jeszcze nie zadna tragedia. Jak masz czas to zrob, a jak nie to zrobisz w zimie. Takie jest moje zdanie.
mayor92 - Czw Kwi 19, 2012 22:07
:
no to moze nie jest tak zle?:D
tomeczek151 - Czw Kwi 19, 2012 22:22
:
Na wszystkich biegach luz jest ten sam?
Polarek - Czw Kwi 19, 2012 22:26
:
A dlaczego mialby nie byc ten sam? Tzle tylko chyba, za na piatce latwiec obrocic walem, wie clepiej sprawdzac na 1, wtedy jest to najbardziej wiarygodne. Ale jesli sie myle to prosze o korekte.
tomeczek151 - Pią Kwi 20, 2012 06:50
:
Bo na różnych biegach spięte ze sobą są różne koła zębate które mogę mieć różny luz międzyzębny, albo któreś z kół może być bardziej zużyte.
mayor92 - Pią Kwi 20, 2012 09:08
:
na wszystkich raczej ten sam

[ Dodano: Sro Lut 13, 2013 16:16 ]
Z racji tego, że mi się trochę nudziło zabrałem się za ściąganie tylnego koła, żeby sprawdzić wreszcie te gumy. Okazuje się, że są w całości, nawet nie wykruszone. Chociaż są bardzo twarde. Teraz rodzi się pytanie, czy guma już sparciała i trzeba to wymienić czy powinna być bardzo twarda :?: Nie ma jakiś ubytków, itp.

I jeszcze jedno, łożyska w tylnym kole strasznie ciężko się kręcą, tzn. jeśli wsadzę palec i próbuje obrócić jest straszny opór. Jak ściągałem przednie koło ostatnio i też sprawdzałem łożysko, to się ładnie gładko kręciło.
To normalne z tym tylnym łożyskiem czy może jest do wymiany :?:

Pozdrawiam :wink:
kudlaty - Czw Lut 14, 2013 09:48
:
Jak masz już wszystko rozbebeszone i twierdzisz że łożysko ciężko chodzi to spokojnie możesz je wymienić. Koszt łożysk nie powinien być zabójczy a zawsze będziesz miał nowe sprawne łożyska.
Co do gum zabierak to nie mam pojęcia jak twarde/miękkie powinny być :???:
Slomazbi - Sro Lut 20, 2013 23:31
:
A co z tym zabierakiem i wielowpustem zabieraka sprawdzałeś zużycie?
mayor92 - Czw Lut 21, 2013 08:53
:
Wszystko wygląda cacy :) nie widać znacznego zużycia czy coś.